Jak osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego
Jak osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego?
Jestem nauczycielką języka angielskiego od ponad 15 lat. W tym wpisie chciałabym się z Wami podzielić moją krótką historią i spostrzeżeniami na temat tego, jak osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego.
Nauczać zaczęłam już podczas studiów. Zaczynałam od zajęć z dziećmi ale szybko przekonałam się, że praca z nimi nie jest dla mnie. Nie deprecjonując nauczycieli najmłodszych, których praca jest niezwykle wymagająca i potrzebna. Osobiście nie chciałam zatrzymywać się w moich lekcjach na poziomie „this is a bird”.
Tuż po studiach postanowiłam wyjechać do Szkocji, gdzie łącznie spędziłam 6 lat. Początki były dla mnie bardzo trudne, gdyż jak się okazało, zupełnie nie rozumiałam szkockiego akcentu. Trudności komunikacyjne budziły we mnie wiele frustracji, bo przecież jak mogę nie rozumieć skoro ukończyłam anglistykę?
Zderzenie z rzeczywistością było bardzo bolesne. Nie miałam zamiaru wracać do Polski, więc postanowiłam, że zrobię wszystko aby jak najszybciej swobodnie komunikować się z tubylcami. Pamiętam jak po pracy, zmęczona, włączałam mały, przedpotopowy telewizor i oglądałam szkocką telenowelę.
Muszę wam się przyznać, że na początku niewiele rozumiałam, jednak nie poddawałam się. Wciągnęłam się w ten serial, oglądałam go codziennie i z każdym tygodniem coraz więcej rozumiałam.
Minął miesiąc, może dwa, aż moje ucho w końcu dostroiło się do szkockiego akcentu i wtedy moje życie nabrało więcej radości, a frustracja powoli odpuściła. Po 2 latach od przyjazdu rozpoczęłam studia w Edynburgu.
Dostałam dofinansowanie ze Student Awards Agency for Scotland i zostałam przyjęta na psychologię na Uniwersytecie Heriot-Watt. Kierunek doskonale wpasowywał się w moje długoletnie zainteresowania. Nauka na Szkockim Uniwersytecie stanowiła wyzwanie, ale byłam bardzo zmotywowana.
Dlaczego Wam o tym opowiadam? Ponieważ nauka języka wymaga:
-
motywacji,
-
silnej woli,
-
cierpliwości,
-
systematyczności,
-
radości i entuzjazmu
Pierwszy z pięciu najważniejszych warunków, które sprawią, że osiągniesz sukces w nauce języka angielskiego jest MOTYWACJA.
Powszechnie wiadomo, że występują jej dwa główne rodzaje: zewnętrzna i wewnętrzna.
Panuje przekonanie, że motywacja, która pochodzi z wewnątrz, czyli np. z chęci swobodnego porozumiewania się z obcokrajowcami jest silniejsza i przynosi lepsze rezultaty niż na przykład przymus znajomości języka angielskiego dla celów zawodowych. Uważam, że
Skupmy się na przykładzie motywacji wewnętrznej jaką jest swobodna komunikacja za granicą. Jeżeli ta chęć wypływa z naszej osobistej potrzeby, to fantastycznie, ale na nic się to zda, jeśli podróżujemy rzadko.
W takiej sytuacji przydałby się zewnętrzny przymus, na przykład w postaci pracy, której elementem jest częsty kontakt z klientami zagranicznymi w delegacji, na konferencji lub spotkaniu. Mielibyśmy wtedy połączenie dwóch rodzajów motywacji i taka sytuacja przyniosłaby najlepsze wyniki.
Dlatego, jeśli mało podróżujesz, a napędem twojego działania jest swobodna komunikacja z obcokrajowcami za granicą, to zachęcam Cię do poszukania innej inspiracji. Odkryj i otwórz się na nowe możliwości, ponieważ w trakcie nauki, możesz dojść do wniosku, że tak naprawdę nie potrzebujesz uczyć się angielskiego.
Natomiast jeśli podróżujesz często, wtedy twoja motywacja wewnętrzna jest na tyle sensowna i silna, że to wystarczy abyś był wytrwały w nauce. Masz wtedy szansę na zrealizowanie swojego dążenia, bo jest ono realne. Poniżej podaję przykłady w jakich warunkach masz większą szansę osiągnąć zamierzony cel.
Przykłady motywacji
-
Swobodna komunikacja z obcokrajowcami.
-
Częste podróże zagraniczne
-
Obcojęzyczni znajomi i przyjaciele
-
Rodzina za granicą
-
Anglojęzyczne dzieci, anglojęzyczni partnerzy w rodzinie
-
Wymóg w pracy (częste podróże, konferencje, prezentacje)
-
Awans w pracy
-
Zmiana pracy
-
Chęć przynależenia do grupy ludzi mówiących po angielsku
-
Nabycie umiejętności czytania.
-
Zainteresowania i hobby - mało treści na dany temat w języku ojczystym
-
Codzienne czytanie maili, raportów etc. w pracy
-
Czytanie ulubionych książek w oryginale aby nie tracić ich jakości
-
Rozumienie wszelkiego rodzaju instrukcji, gdy nie ma polskiego tłumaczenia np. obsługa maszyn, przepisy kulinarne
-
Obserwowanie zagranicznych kont w mediach społecznościowych
-
Nabycie umiejętności pisania.
-
Częste pisanie maili, raportów, prezentacji w pracy
-
Tworzenie tekstów na stronę internetową, bloga
-
Wprowadzenie własnej firmy na rynek zagraniczny (opisy produktów, ulotek reklamowych etc)
-
Tworzenie tekstów piosenek
-
Pisanie poezji, recenzji itp.
-
Napisanie CV lub listu motywacyjnego przy ubieganiu się o pracę w zagranicznej firmie
-
Rozmowy z obcokrajowcami przez komunikatory
-
Nabycie umiejętności słuchania.
-
Oglądanie filmów i seriali w języku angielskim
-
Częste słuchanie oryginalnych audiobooków
-
Konferencje z udziałem prelegentów z zagranicy
-
Telekonferencje
-
Udział w anglojęzycznych webinarach i warsztatach
-
Rozumienie ulubionych utworów muzycznych
-
Opanowanie zasad gramatyki.
-
Praca nad elokwencją
-
Chęć zrobienia dobrego wrażenia na rozmówcy
-
Swobodne wyrażanie myśli, opinii, uczuć
-
Umiejętność prowadzenia ciekawych dyskusji na różne tematy
-
Zdanie egzaminów
-
Umiejętne użycie języka formalnego i nieformalnego adekwatnie do sytuacji
-
Naturalność w konstrukcji zdań (nie chcesz brzmieć obco)
-
Powiększenie zasobu słów.
-
Oglądanie filmów w oryginale
-
Zdobywanie słownictwa z zakresu języka potocznego
-
Czytanie książek anglojęzycznych
-
Częste czytanie zagranicznych stron internetowych
-
Rozmowy z obcokrajowcami, szczególnie na prywatne tematy
-
Poszerzanie zasobu słów na tematy, które nas interesują
-
Coraz rzadsze używanie słowników
-
Lepsze wyrażanie siebie
Jeśli chcesz się nauczyć języka angielskiego pomyśl nad tym, co tak naprawdę jest twoją motywacją i szukaj sposobności do praktykowania zdobytych umiejętności.
Obieraj sobie realne małe cele. Nie wszystko na raz!
Kolejnym elementem by osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego jest SILNA WOLA:
Dlaczego w nauce języka angielskiego potrzebna jest silna wola? Ponieważ to ona stanowi twój napęd. Dzięki niej jesteś w stanie oprzeć się pokusie odpuszczenia. Kiedy masz silną wolę, nie zapominasz o swoim celu.
Każda sytuacja, która wystawia twoją determinację na próbę, wzmacnia cię i twoje postanowienie. Dzięki swojej niezłomności, masz możliwość oparcia się pokusie zrobienia czegoś innego, niż to co sobie postanowiłeś.
W życiu codziennym mamy mnóstwo rozpraszaczy, które z łatwością odwodzą naszą uwagę od celu jakim jest nauka. Nasz umysł jest z natury leniwy i zawsze będzie podsuwał nam wymówki. Najchętniej zaległby na kanapie i przejrzał wszystkie aktualności na FB.
Jeśli będziesz sabotażował swoją silną wolę, to szybko zaczniesz mieć do siebie żal, że zawiodłeś sam siebie i oddaliłeś się od swojego celu. Natomiast każda sytuacja, w której oprzesz się pokusie będzie pozytywnie budować twoje poczucie własnej wartości, pewność siebie i motywację. Trzeba jednak uważać, by silna wola nie popychała nas do robienia ‘za dużo’. Kiedy obarczasz siebie zbyt wygórowanymi oczekiwaniami, w pewnym momencie zaczynasz odczuwać przesyt.
Miałam kiedyś uczennicę, która była bardzo pilna. Robiła wszystkie zadania jakie jej dawałam i dokładała jeszcze więcej od siebie. Otaczała się angielskim wszędzie i o każdej porze. Wstawała przed pracą, o 4 rano, po to aby się pouczyć. W pewnym momencie wypaliła się a jej umysł przestał przyswajać wiedzę.
Wtedy też jej nauka się niestety zakończyła. Jak widzicie, ważne jest aby ćwiczyć silną wolę, ale też pamiętać o jej ograniczeniach. Jak to mówią, co za dużo to niezdrowo!
Cierpliwość
W dzisiejszych czasach wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. W pracy każde zadanie jest ‘na wczoraj’. Oczekujemy więc, że wszystko można dostać tu i teraz, natychmiast. Jednak świat i natura tak nie działają.
Każda rzecz wymaga czasu, a co za tym idzie, cierpliwości. Jest to wartość dla wielu z nas nieznana lub mało praktykowana. Gorączkujemy się, kiedy stoimy w kolejce w sklepie, na stacji paliw, w korku, czekając na spóźniającego się przyjaciela itd.
Niecierpliwość to nasza choroba i niestety odnosi się ona również do nauki języka angielskiego. Większość z Was chce widzieć rezultaty natychmiast. Jednak zdobywanie wiedzy to PROCES i u każdego wygląda inaczej.
Jedni uczą się bardzo szybko, z łatwością przyswajają zarówno słownictwo jak i nowe struktury gramatyczne. Nie boją się robić błędów i mają swobodę mówienia pomimo pomyłek. Nie zniechęcają się tak szybko. Mają więcej zapału, motywacji i chęci.
Dla innych nauka języka wiąże się z cierpieniem. Tacy ludzie szybko się demotywują, mają bardzo mało pewności siebie, a każdy popełniony błąd oddala ich od celu.
Istnieją również uczniowie, którzy prezentują wysoki poziom w języku pisanym, ale ich umiejętności nie przekładają się na swobodną komunikację.
Podsumowując, proces nauki u każdego wygląda inaczej. Nikt nie może zagwarantować, że w określonym czasie zdobędziesz umiejętności na założonym poziomie. Jedna osoba opanuje język w 3 miesiące, druga w 6 miesięcy, a trzecia nawet w 2 lub więcej lat.
Mogę natomiast obiecać, że jeśli będziesz cierpliwy, małymi kroczkami dotrzesz do celu. Jeśli będziesz niecierpliwy, będziesz się gubił, stracisz motywację, i twoja nauka zakończy się rozgoryczeniem.
Zachęcam was zatem do ćwiczenia cierpliwości podczas zdobywania kompetencji językowych. Bo przecież chcecie dojść do celu, prawda?
Systematyczność
Systematyczność jest bardzo ważnym elementem sukcesu w nauce czegokolwiek. Kiedy regularnie pracujemy, odczuwamy spokój.
W zdobywaniu kompetencji językowych dotyczy to na przykład opanowania angielskich czasów. Aby tego dokonać należy poświęcić wiele godzin na ćwiczenia na sucho, a jeszcze więcej, na użycie zdobytej wiedzy w praktyce, czyli w rozmowie. Można tego dokonać jedynie systematyczną pracą.
Nauczenie się prawidłowego posługiwania, na przykład czasami, oznacza zamknięcie starych drzwi i otworzenie nowych, przykładowo zdań warunkowych, itd. Jeśli nie zamkniesz jednych drzwi, a otworzysz już kolejne, zrobisz przeciąg. Spowodujesz, że część wiedzy, którą już zdobyłeś ulotni się, a ty odczujesz to jako zaćmienie umysłu.
Z doświadczenia i własnej obserwacji wiem, że nawet krótka przerwa w nauce powoduje różnicę. Uczniowie mają tendencje do korzystania z pauzy świątecznej lub wakacyjnej. Czas wolny często powoduje regres.
Jedna z moich uczennic, po 2 tygodniach nieobecności, sama stwierdziła, że zaprzepaściła wypracowany postęp w mówieniu. Przerwy naprawdę nie są wskazane, szczególnie jeśli jesteś początkującym lub średniozaawansowanym uczniem. Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego, jest systematyczność. Trzeba wypracować nawyk i trzymać się swojego postanowienia.
Więcej o zdobywaniu nowych nawyków dowiesz się zapisując się na kurs w Językoterapii.
Radość i Entuzjazm.
Nauka języka angielskiego powinna Ci przede wszystkim przynosić radość i budzić dreszczyk ekscytacji, kiedy:
-
zdobywasz nowe umiejętności
-
zaczynasz rozumieć więcej
-
oglądasz ulubione seriale najpierw z napisami, a później już tylko w oryginale
-
budujesz coraz bardziej złożone zdania
-
coraz rzadziej zdarza Ci się zaćmienie umysłu
-
zaczynasz być bardziej ciekawy tego, co na dany temat mają do powiedzenia anglojęzyczne publikacje
-
swobodniej komunikujesz się z innymi w pracy, na wakacjach czy jakiejkolwiek innej sytuacji wymagającej znajomości języka angielskiego
-
odprawa na lotnisku to przyjemność a nie coś co blokuje Cię przed podróżą w pojedynkę
-
żartujesz po angielsku lub wyrażasz swoją złość, niezadowolenie. Użycie języka w emocjonalnych sytuacjach wymaga jasności umysłu, sprytu i wielu godzin praktyki, czyli rozmów na różne tematy
-
po raz pierwszy przyśni ci się sen w którym rozmawiasz po angielsku
-
bez strachu odbierzesz telefon, wiedząc, że dzwoni osoba anglojęzyczna
-
kupisz swoją pierwszą anglojęzyczną książkę, i czytając będziesz czerpał z niej radość, nawet jeśli nie rozumiesz wszystkich słów
-
zaprzyjaźnisz się z kimś kto mówi po angielsku i razem będziecie opowiadać sobie swoje własne historie…
Przypominam wam, żebyście nauczyli się cieszyć samą drogą a mniej skupiali się na celu. Oczywiście cel jest ważny, nadaje on tor naszym poczynaniom, ale to droga liczy się bardziej. To czego się na niej dowiadujesz i co odkrywasz to twoja największa wartość. Im bardziej się skupisz na drodze, tym szybciej osiągniesz rezultaty.
Podczas spotkań, będę Twoim mentorem i w przyjacielskiej atmosferze pomogę Ci osiągnąć te wszystkie cele.
Życzę Wam wszystkim dużo motywacji, cierpliwości, silnej woli oraz radości z uczenia się języka angielskiego. Do zobaczenia!