O byciu Sobą po angielsku

O byciu sobą po angielsku

 

Często słyszę od moich uczennic, że angielski powoduje, że nie mogą być sobą i nie mogą wyrazić się tak jakby chciały.

Jednym z głównych przyczyn takiego myślenia jest brak perfekcyjnego akcentu lub akcent, który jest po prostu polski i wstyd przed oceną.

Bycie sobą po angielsku to nie tylko akcent. To Twoja energia. To Twój język ciała.

 

 

Bycie sobą po angielsku - to nie tylko to jak mówisz, ale co mówisz i kim jesteś w tym jak to mówisz.

Akcent i wymowa jest oczywiście istotna. Nie mówię, że nie trzeba pracować nad wymową, nie zrozumcie mnie źle. Sama zachęcam i poprawiam swoich uczniów, jeśli dane słowo wymówione zostało w sposób, że muszę się domyślać, które słowo zostało użyte. Takie sytuacje powodują przerwę w komunikacji, blokują energię i faktycznie wpływają na to jak jesteśmy odbierani.

Dlatego też lubię pomagać ludziom uzyskać lepszy akcent i wymowę. Ale, nawet jeśli wypowiesz słowo źle, lub z silnym polskim akcentem, to nie spowoduje to, że zatracisz siebie.

 

Twój akcent też jest częścią Ciebie, dlatego zaprzyjaźnij się z tym jak brzmisz.

Musisz zdać sobie sprawę, że jeśli nie uczysz się angielskiego od małego dziecka, nie mieszkasz w anglojęzycznym kraju i nie masz możliwości przesiąknięcia ‘amerykanizmem’ czy też ‘brytyjskością-boskością’, to nigdy nie będziesz mieć perfekcyjnego akcentu, kropka.

To, że brzmisz po polsku też jest ok. W końcu jesteś Polką, dlaczego nagle miałabyś się stać kimś innym? Bądźmy dumne z tego, że jesteśmy Polkami ❤️

Nie bój się mówić z innym akcentem. To powoduje, że możemy jedynie łatwo zlokalizować z jakiego kraju ktoś pochodzi, ale to nie powie mi nic więcej o Tobie jako osobie, nic.

Dla tych z Was, którzy mają jednak czas, chęć, zapał i determinację, aby nad swoim akcentem pracować, mam kilka takich ćwiczeń, na to, aby poprawić relację ze swoim akcentem i wymową. I zachęcam Cię do nich z całego serca, bo to przede wszystkim jest fajna zabawa😊

  1. Stań przed lustrem, przywitaj się ze sobą i porozmawiaj o czymś miłym, uśmiechaj się. Możesz nawet się z siebie ponabijać. Miej fun, nikogo oprócz Ciebie tam nie ma😉 Oczywiście, mów po angielsku!

  2.  Znajdź jakiś role model jeśli chodzi o akcent, który chciałabyś mieć. Ja bardzo lubię English with Lucy i często polecam jej filmiki swoim kursantkom. Ma ona piękny akcent i słuchanie jej jest czystą przyjemnością. Obejrzyj jej filmik i staraj się za nią powtarzać, bądź jej cieniem, pobaw się w Lucy😊
  3. Jednym z ważnych ćwiczeń w akceptacji siebie po angielsku jest również osłuchanie się ze sobą. Zatem wszystko co od dzisiaj czytasz po angielsku, czytaj na głos. Wybierz sobie fragment, który będziesz ćwiczyć i nagrywaj się. Potem odsłuchuj i poprawiaj, ulepszaj, modeluj siebie po angielsku. Zacznij od bajek dla dzieci, baw się swoim głosem, niech Twoja bajka będzie ciekawa😊
  4. Moje uczennice mają możliwość nagrywania krótkich 5minutowych wiadomości na co dzień. Jest to część pracy nad akceptacją siebie po angielsku. Codzienny kontakt ze swoim głosem pomaga! Także jeśli masz taką możliwość, nagrywaj się swoim znajomym po angielsku. A jak nie masz takiej możliwości to stwórz sobie wirtualnego przyjaciela dla którego będziesz się nagrywać😊 A potem się zamień miejscami i odsłuchaj!
  5. Możesz również nagrać dla siebie swoje własne afirmacje, które będziesz odtwarzać w ciągu dnia: „I am understood. I speak clearly. My voice is calm and assertive. I am confident when I speak English. Even if I make a mistake I am still me. It’s ok to have a different accent. I accept my unique accent. I have the courage to speak. I am myself when I speak English.”

 

Baw się dobrze! I a propos dobrej zabawy zapraszam Cię na mój kanał na You Tube Ania to the Rescue - https://www.youtube.com/@jezykoterapia

Z Czułością ❤️

Ania

Pozostaw komentarz